Legfrissebb bejegyzések:
2016-04-05
Kemencés kenyér | részletek
Házi tejtermékeink mellé házi, kemencés kenyeret készítünk...
2015-01-25
Borbarangolás 2015. | részletek
Pincéink egymást váltva tartanak nyitva
Ismét összefogtak a Badacsonyi Borvidék pincéi,
éttermei és szálláshelyei! Együtt az éves szezonért!
Borbarangolás 2015. kiadvány - letöltés ...
2013-03-06
Linkajánló - Partnerek | részletek
- #
- #
- http://#
- #
Sabar...
»» minden bejegyzés
|
A szőlő és a bor Magyarországon a XIX. és XX. században
A XIX. század nem sok sikert hozott borkereskedelmünknek, mert a magyar bor nem tudta felvenni a versenyt a nyugati borokkal.
Ezt sokan a nem szakszerű kezeléssel magyarázták. Lassú fejlődés csak a reformkor idején kezdődött, ami a szabadságharc után felgyorsult. A kiegyezés utáni időszak kedvező gazdasági feltételei újabb lendületet adtak a bortermelőknek, olyannyira, hogy a század végére virágzó gazdaság alakult ki.
Ekkor viszont jött a filoxéravész, mely elpusztította a szőlőskerteket. Bortermelésünk a felére esett vissza, borhiány alakult ki. Elterjedt a borhamisítás és borimportra szorultunk. Ekkor alkották meg a hatóságok a mesterséges borok készítésének tilalmáról szóló bortörvényt. (1908) A filoxéravész „haszna” az volt, hogy megújult a magyar szőlőtermesztés, ami az első világháborúig folyamatosan fejlődött.
A trianoni békediktátum és a monarchia felbomlása újabb problémákat okozott. Hiába maradt meg bortermelő vidékeink kétharmada, mert a borfogyasztó népesség a határokon túl rekedt. Piacaink nagy részét elvesztettük, ezért törvénnyel próbálták szabályozni a bortermelés mértékét.
A második világháborút követő időszak szintén katasztrofális állapotokat hozott. „Pancsolt” borokat készítettek, amit az állam úgy akart megakadályozni, hogy hatalmas támogatást adott a szőlőtelepítésre. Ezt követően sikerült ismét fejlődni, csak a minőséggel volt baj, mivel a keleti felvevőpiacok a szőlőt soha nem látott borokat is átvették. (KGST)
A kilencvenes évek elején elvesztettük piacaink nagy részét, ami súlyos termelési válsághoz vezetett. Az újabb fellendülést a minőségi borászatok megalakulása hozta. Lassan, de biztosan kezd visszatérni boraink „becsülete” bár a hatalmas konkurencia miatt az exportlehetőségek így is beszűkültek.
Horváth Dezső
Történelem.lap.hu | Szüret.lap.hu | Nemzeti.lap.hu
Ajánlja a cikket ismerősének | Nyomtatható verzió | Cikk tetejére
|
|