Legfrissebb bejegyzések:
2016-04-05
Kemencés kenyér
 | részletek
Házi tejtermékeink mellé házi, kemencés kenyeret készítünk...
2015-01-25
Borbarangolás 2015.
 | részletek
Pincéink egymást váltva tartanak nyitva Ismét összefogtak a Badacsonyi Borvidék pincéi, éttermei és szálláshelyei! Együtt az éves szezonért! Borbarangolás 2015. kiadvány - letöltés ...
2013-03-06
Linkajánló - Partnerek
 | részletek
- # - # - http://# - # Sabar...
»» minden bejegyzés

A szőlő és a bor Magyarországon a XIX. és XX. században

A XIX. század nem sok sikert hozott borkereskedelmünknek, mert a magyar bor nem tudta felvenni a versenyt a nyugati borokkal.

Ezt sokan a nem szakszerű kezeléssel magyarázták. Lassú fejlődés csak a reformkor idején kezdődött, ami a szabadságharc után felgyorsult. A kiegyezés utáni időszak kedvező gazdasági feltételei újabb lendületet adtak a bortermelőknek, olyannyira, hogy a század végére virágzó gazdaság alakult ki.

Ekkor viszont jött a filoxéravész, mely elpusztította a szőlőskerteket. Bortermelésünk a felére esett vissza, borhiány alakult ki. Elterjedt a borhamisítás és borimportra szorultunk. Ekkor alkották meg a hatóságok a mesterséges borok készítésének tilalmáról szóló bortörvényt. (1908) A filoxéravész „haszna” az volt, hogy megújult a magyar szőlőtermesztés, ami az első világháborúig folyamatosan fejlődött.

A trianoni békediktátum és a monarchia felbomlása újabb problémákat okozott. Hiába maradt meg bortermelő vidékeink kétharmada, mert a borfogyasztó népesség a határokon túl rekedt. Piacaink nagy részét elvesztettük, ezért törvénnyel próbálták szabályozni a bortermelés mértékét.

A második világháborút követő időszak szintén katasztrofális állapotokat hozott. „Pancsolt” borokat készítettek, amit az állam úgy akart megakadályozni, hogy hatalmas támogatást adott a szőlőtelepítésre. Ezt követően sikerült ismét fejlődni, csak a minőséggel volt baj, mivel a keleti felvevőpiacok a szőlőt soha nem látott borokat is átvették. (KGST)
A kilencvenes évek elején elvesztettük piacaink nagy részét, ami súlyos termelési válsághoz vezetett. Az újabb fellendülést a minőségi borászatok megalakulása hozta. Lassan, de biztosan kezd visszatérni boraink „becsülete” bár a hatalmas konkurencia miatt az exportlehetőségek így is beszűkültek. 

Horváth Dezső

Történelem.lap.hu
| Szüret.lap.hu | Nemzeti.lap.hu


Ajánlja a cikket ismerősének | Nyomtatható verzió | Cikk tetejére







   |    BORNESS   |    PROGRAM   |    ÉRDEKESSÉGEK   |    ÁRAJÁNLAT   |    FOTÓK   |   
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.